Sağlıkta Eşitsizlikler ve Ötekileştirmeyen Tıp Eğitimi Çalıştayı

×

Hata mesajı

Deprecated function: _menu_load_objects() (/home/egemense/public_html/includes/menu.inc dosyasının 579 satırı) içinde The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls.

Sağlık çoğunluk ile hastalığın olmayışı olarak düşünülür ancak Dünya Sağlık Örgütünce sağlık ‘Yalnız hastalık ve sakatlığın olmayışı değil; bedence, ruhça ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir’ şeklinde tanımlanmıştır.Sağlığın sosyal belirleyenleri uyarınca dezavantajlı grupların sağlıklarının toplum geneline oranla sistematik olarak daha kötü olması “sağlık eşitsizlikleri” kavramıyla ifade edilmektedir. Sağlık bir hak mıdır yoksa pahalı bir hizmet midir? Tıp eğitimi sağlıktaki eşitsizlikleri gidermek ya da beslemek yolunda nasıl bir rol oynar? Sağlıkta eşitsizlikler ve sosyal politikalar nasıl şekillenir? Sürdürülebilir kalkınma hedefleri sağlık alanında nasıl bir rol oynuyor? Tüm bu soruların cevaplarına halk sağlığı, tıp eğitimi, sosyal politika ve sağlık sosyolojisi uzmanları ile beraber ulaşacağımız; 'Sağlıkta Eşitsizlikler ve Ötekileştirmeyen Tıp Eğitimi' çalıştayı için oldukça heyecanlıyız. 

 

Farklı paneller, olgu sunumları ve konferanslarda bizlerle olacak değerli akademisyenler:

Prof. Dr. Selma Karabey- İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi. Ötekileştirmeyen Tıp Eğitimi Proje Yürütücüsü

Doç. Dr. Alpaslan Türkkan- Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Yar. Doç. Dr. Temmuz Gönç Savran- Eskişehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi. Bölüm Başkan Yardımcısı

Yar. Doç. Dr. Volkan Yılmaz- Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Yüksek Lisans Programı Anabilim Dalı Başkanı

Yar. Doç. Dr. Özge Karadağ Çaman- Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü Öğretim Üyesi. Columbia Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi Ziyaretçi Araştımacısı. Eski TurkMSIC Gönüllüsü(NORA)

 

Alanında uzman akademisyenlerin bize deneyim ve bilgilerini aktaracağı bu çalıştayda hep beraber daha ayrımcasız bir sağlığa adım atmak adına başvurularınızı bekliyoruz.